Alois Bauch (25.11.1867 - 17.1.1938)

Mezi osobnosti, které proslavily město Vidnavu, patří kostelní malíř Alois Bauch .
Jeho umělecká díla jsou známá nejen v ČR ale zejména v Německu.Alois Bauch se narodil 25.11.1867 ve Vidnavě, Zahradní ulice č. 220 . (Dcera malíře Baucha paní Marie Merklová zemřela teprve nedávno v roce 1995 ). Malíř zdědil nadání po svém otci. Již jako patnáctiletý pomáhal při malbě vnitřních prostor kostelů a obnově nástěnných obrazů. Studoval umělecká díla v galeriích Breslau (Wroclav), v Berlíně, Vídni a některých severoitalských městech. Ve věku 25 let musel převzít malířskou dílnu po svém zemřelém otci.Po celý život měl stále dostatek zakázek na různá sakrální díla. S jeho obrazy se můžeme setkat ve dvaceti kostelích a kapličkách jesenické oblasti. Vysoce jsou ceněny zejména oltářní obrazy a malby na stropech kostelů. Jsou to umělecky velmi hodnotné práce.Část z nich je v současné době na Slovensku , část obrazů se ztratila a pravděpodobně zdobí některou soukromou sbírku nebo galerii.


K největším dílům patří výzdoba kostela sv. Tomáše v Domašově, kostela sv. Josefa v Žulové, sv. Bartoloměje ve Vlčicích , sv. Petra a Pavla v Bernarticích a sv. Kateřiny ve Vidnavě.
Cenné jsou také jeho olejomalby se světskou tematikou, které slezského umělce proslavily daleko za hranicemi rodného města.
Malíř Alois Bauch zemřel po těžké nemoci dne 17.1.1938 ve Vidnavě a je uložen v rodinném hrobě na místním hřbitově.

Stropní malba Ježíše Krista a obraz sv. Petra a sv. Pavla nad oltářem jsou v kostele v Bernarticích .

Ve vidnavském kostele sv. Kateřiny jsou všechny obrazy na zdech a na stropě od mistra Aloise Baucha. Stojí za to je vidět.
Číst 6611 krát Naposledy změněno %PM, %06 %540 %2010 %13:%srp
Další položky ze stejné kategorie: Dipl. Ing. Franz Kiegler (26.10.1903 - 24. 6. 1997) »