Venušiny misky - Smolný vrch

8 km od Vidnavy

Smolný vrch je kopec s malým skalním městem na vrcholu a NPP Venušiny misky. Venušiny misky jsou těsně pod vrcholkem Smolného vrchu, jež se zvedá na sever od obce Červená Voda v Rychlebských horách. Přírodní památku tvoří zajímavé skalní útvary. Misky mají průměr kolem 1 metru a objem až 500 litrů. Jsou to zajímavé přírodní výtvory.

Vrchol je dostupnýz cesty od Velké Kraše směrem ke koupališti a bývalému pionýrskému táboru, kde se dá zaparkovat auto. Odtud po zelené směrem na Černou Vodu. Samozřejmě se dá jít i obráceně. Pozor, odbočka na Smolný vrch se dá snadno přehlédnout.

Venušiny misky v pověstech

Venušiny misky jsou opředeny mnoha pověstmi. Jedna z nich říká, že Venušiny misky mají kouzelnou moc - žena, která si údajně do jedné ze skalních mís sedne, se do roka vdá a otěhotní. Další pověst vypráví o pohádkovém nárůdku, nazývaným Venušin lid, který tu údajně žije. Má se jednat o dobromyslná a laskavá stvoření o něco větší než trpaslíci, která se tu po nocích koupou, vaří a perou ve skalních miskách. Ztraceným poutníkům pak pomáhají nalézt správnou cestu. Ženušky lidu jsou prý neobyčejně krásné.

Další informace

  • Zeměpisná šířka: 50.335014
  • Zeměpisná délka: 17.147876
Číst 4496 krát Naposledy změněno %PM, %12 %771 %2020 %18:%úno